İsviçre vs Romanya Karşılaştırması
İsviçre ile Romanya arasındaki farklar: tüm göstergeler, yüzde farkları ve grafiklerle. Değerlerin kaynağı sayfa sonunda belirtilmiştir.
| Gösterge | İsviçre | Romanya | Fark |
|---|---|---|---|
| Nüfus (2025) (kişi) | 9.092.436 | 19.020.271 | −%52,2 |
| GSYH (nominal) (milyar $) | 1.044 | 429 | +%143,4 |
| Kişi başına GSYH ($) | 114.769 | 22.538 | +%409,2 |
| Yaşam beklentisi (yıl) | 84,4 | 76,5 | +7,9 |
| Yüzölçümü (km²) | 41.291 | 238.400 | −%82,7 |
| Nüfus yoğunluğu (kişi/km²) | 220 | 80 | +%176,0 |
| Ortanca yaş (yıl) | 43,0 | 43,5 | −0,5 |
| İnternet kullanımı (%) | 97,3 | 91,3 | +6,0 |
| İşsizlik oranı (%) | 4,9 | 6,0 | −1,1 |
| Enflasyon (%) | 0,2 | 7,2 | −7,0 |
| Kentleşme oranı (%) | 85,7 | 52,2 | +33,5 |
| Askerî harcama (2024) (milyon $) | 6.722 | 8.716 | −%22,9 |
| Askerî harcamanın GSYH payı (%) | 0,72 | 2,30 | −%68,7 |
| Askerî harcamanın bütçe payı (%) | 2,27 | 5,85 | −%61,2 |
| Kişi başına askerî harcama ($) | 739 | 458 | +%61,3 |
| Silahlı kuvvetler personeli (2020) (kişi) | 20.000 | 128.000 | −%84,4 |
| Her 1.000 kişiye düşen asker (kişi) | 2,2 | 6,7 | −%67,3 |
| Askerî personelin işgücü payı (%) | 0,40 | 1,52 | −%73,7 |
Fark sütunu İsviçre değerinin Romanya değerine göre yüzde farkını gösterir; pozitif değer İsviçre lehinedir (gösterge bağlamına göre yorumlayınız — örneğin işsizlikte düşük değer iyidir).
Kısa Değerlendirme
12 göstergenin 8 tanesinde Romanya daha yüksek değere sahipken İsviçre, kalan 4 göstergede öne çıkıyor. En büyük ayrım silahlı kuvvetler personeli (2020) göstergesinde: 6,4 kat fark var.
Öne Çıkan Farklar
- Romanya'nın silahlı kuvvetler personeli (2020) değeri (128.000), İsviçre'nin değerinin (20.000) yaklaşık 6,4 katıdır.
- Romanya'nın yüzölçümü değeri (238.400), İsviçre'nin değerinin (41.291) yaklaşık 5,8 katıdır.
- İsviçre'nin kişi başına gsyh değeri (114.769), Romanya'nın değerinin (22.538) yaklaşık 5,1 katıdır.
- Romanya'nın askerî personelin işgücü payı değeri (1,52), İsviçre'nin değerinin (0,40) yaklaşık 3,8 katıdır.
- Romanya'nın askerî harcamanın gsyh payı değeri (2,30), İsviçre'nin değerinin (0,72) yaklaşık 3,2 katıdır.
Not: Göstergeler farklı ölçeklerde olduğundan grafik yalnızca kaba bir görsel kıyas sunar; kesin değerler için tabloyu kullanın.
Sık Sorulan Sorular
İsviçre ve Romanya arasındaki en büyük fark hangi göstergede?
İsviçre ile Romanya hangi konuda birbirine en yakın?
İsviçre kaç göstergede Romanya'dan yüksek?
Benzer Karşılaştırmalar
İsviçre veya Romanya içeren diğer karşılaştırmalar.
Bu Sayıları Kendiniz Hesaplayın
İsviçre sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.
Romanya sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.