Macaristan vs Romanya Karşılaştırması
Macaristan ile Romanya arasındaki farklar: tüm göstergeler, yüzde farkları ve grafiklerle. Değerlerin kaynağı sayfa sonunda belirtilmiştir.
| Gösterge | Macaristan | Romanya | Fark |
|---|---|---|---|
| Nüfus (2025) (kişi) | 9.514.251 | 19.020.271 | −%50,0 |
| GSYH (nominal) (milyar $) | 246 | 429 | −%42,7 |
| Kişi başına GSYH ($) | 25.907 | 22.538 | +%14,9 |
| Yaşam beklentisi (yıl) | 76,7 | 76,5 | +0,2 |
| Yüzölçümü (km²) | 93.030 | 238.400 | −%61,0 |
| Nüfus yoğunluğu (kişi/km²) | 102 | 80 | +%28,2 |
| Ortanca yaş (yıl) | 43,9 | 43,5 | +0,4 |
| İnternet kullanımı (%) | 93,8 | 91,3 | +2,5 |
| İşsizlik oranı (%) | 4,5 | 6,0 | −1,5 |
| Enflasyon (%) | 4,4 | 7,2 | −2,8 |
| Kentleşme oranı (%) | 70,7 | 52,2 | +18,5 |
| Askerî harcama (2024) (milyon $) | 4.735 | 8.716 | −%45,7 |
| Askerî harcamanın GSYH payı (%) | 2,16 | 2,30 | −%6,1 |
| Askerî harcamanın bütçe payı (%) | 4,43 | 5,85 | −%24,3 |
| Kişi başına askerî harcama ($) | 498 | 458 | +%8,6 |
| Silahlı kuvvetler personeli (2020) (kişi) | 46.000 | 128.000 | −%64,1 |
| Her 1.000 kişiye düşen asker (kişi) | 4,8 | 6,7 | −%28,2 |
| Askerî personelin işgücü payı (%) | 0,95 | 1,52 | −%37,5 |
Fark sütunu Macaristan değerinin Romanya değerine göre yüzde farkını gösterir; pozitif değer Macaristan lehinedir (gösterge bağlamına göre yorumlayınız — örneğin işsizlikte düşük değer iyidir).
Kısa Değerlendirme
12 göstergenin 9 tanesinde Romanya daha yüksek değere sahipken Macaristan, kalan 3 göstergede öne çıkıyor. En büyük ayrım silahlı kuvvetler personeli (2020) göstergesinde: 2,8 kat fark var.
Öne Çıkan Farklar
- Romanya'nın silahlı kuvvetler personeli (2020) değeri (128.000), Macaristan'ın değerinin (46.000) yaklaşık 2,8 katıdır.
- Romanya'nın yüzölçümü değeri (238.400), Macaristan'ın değerinin (93.030) yaklaşık 2,6 katıdır.
- Nüfus (2025) göstergesinde Romanya, Macaristan'dan %100 daha yüksek: 19.020.271 — 9.514.251.
- Askerî harcama (2024) göstergesinde Romanya, Macaristan'dan %84 daha yüksek: 8.716 — 4.735.
- GSYH (nominal) göstergesinde Romanya, Macaristan'dan %74 daha yüksek: 429 — 246.
Not: Göstergeler farklı ölçeklerde olduğundan grafik yalnızca kaba bir görsel kıyas sunar; kesin değerler için tabloyu kullanın.
Sık Sorulan Sorular
Macaristan ve Romanya arasındaki en büyük fark hangi göstergede?
Macaristan ile Romanya hangi konuda birbirine en yakın?
Macaristan kaç göstergede Romanya'dan yüksek?
Benzer Karşılaştırmalar
Macaristan veya Romanya içeren diğer karşılaştırmalar.
Bu Sayıları Kendiniz Hesaplayın
Macaristan sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.
Romanya sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.