Avusturya vs Macaristan Karşılaştırması
Avusturya ile Macaristan arasındaki farklar: tüm göstergeler, yüzde farkları ve grafiklerle. Değerlerin kaynağı sayfa sonunda belirtilmiştir.
| Gösterge | Avusturya | Macaristan | Fark |
|---|---|---|---|
| Nüfus (2025) (kişi) | 9.208.163 | 9.514.251 | −%3,2 |
| GSYH (nominal) (milyar $) | 579 | 246 | +%135,4 |
| Kişi başına GSYH ($) | 62.930 | 25.907 | +%142,9 |
| Yaşam beklentisi (yıl) | 82,0 | 76,7 | +5,3 |
| Yüzölçümü (km²) | 83.879 | 93.030 | −%9,8 |
| Nüfus yoğunluğu (kişi/km²) | 110 | 102 | +%7,3 |
| Ortanca yaş (yıl) | 44,1 | 43,9 | +0,2 |
| İnternet kullanımı (%) | 91,9 | 93,8 | −1,9 |
| İşsizlik oranı (%) | 5,6 | 4,5 | +1,1 |
| Enflasyon (%) | 3,5 | 4,4 | −0,9 |
| Kentleşme oranı (%) | 69,7 | 70,7 | −1,0 |
| Askerî harcama (2024) (milyon $) | 5.259 | 4.735 | +%11,1 |
| Askerî harcamanın GSYH payı (%) | 1,00 | 2,16 | −%53,7 |
| Askerî harcamanın bütçe payı (%) | 1,85 | 4,43 | −%58,2 |
| Kişi başına askerî harcama ($) | 571 | 498 | +%14,8 |
| Silahlı kuvvetler personeli (2020) (kişi) | 23.000 | 46.000 | −%50,0 |
| Her 1.000 kişiye düşen asker (kişi) | 2,5 | 4,8 | −%48,3 |
| Askerî personelin işgücü payı (%) | 0,50 | 0,95 | −%47,4 |
Fark sütunu Avusturya değerinin Macaristan değerine göre yüzde farkını gösterir; pozitif değer Avusturya lehinedir (gösterge bağlamına göre yorumlayınız — örneğin işsizlikte düşük değer iyidir).
Kısa Değerlendirme
12 göstergenin 7 tanesinde Macaristan daha yüksek değere sahipken Avusturya, kalan 5 göstergede öne çıkıyor. En büyük ayrım kişi başına gsyh göstergesinde: 2,4 kat fark var.
Öne Çıkan Farklar
- Avusturya'nın kişi başına gsyh değeri (62.930), Macaristan'ın değerinin (25.907) yaklaşık 2,4 katıdır.
- Macaristan'ın askerî harcamanın bütçe payı değeri (4,43), Avusturya'nın değerinin (1,85) yaklaşık 2,4 katıdır.
- Avusturya'nın gsyh (nominal) değeri (579), Macaristan'ın değerinin (246) yaklaşık 2,4 katıdır.
- Macaristan'ın askerî harcamanın gsyh payı değeri (2,16), Avusturya'nın değerinin (1,00) yaklaşık 2,2 katıdır.
- Macaristan'ın silahlı kuvvetler personeli (2020) değeri (46.000), Avusturya'nın değerinin (23.000) yaklaşık 2,0 katıdır.
Not: Göstergeler farklı ölçeklerde olduğundan grafik yalnızca kaba bir görsel kıyas sunar; kesin değerler için tabloyu kullanın.
Sık Sorulan Sorular
Avusturya ve Macaristan arasındaki en büyük fark hangi göstergede?
Avusturya ile Macaristan hangi konuda birbirine en yakın?
Avusturya kaç göstergede Macaristan'dan yüksek?
Benzer Karşılaştırmalar
Avusturya veya Macaristan içeren diğer karşılaştırmalar.
Bu Sayıları Kendiniz Hesaplayın
Avusturya sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.
Macaristan sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.