İsviçre vs Macaristan Karşılaştırması
İsviçre ile Macaristan arasındaki farklar: tüm göstergeler, yüzde farkları ve grafiklerle. Değerlerin kaynağı sayfa sonunda belirtilmiştir.
| Gösterge | İsviçre | Macaristan | Fark |
|---|---|---|---|
| Nüfus (2025) (kişi) | 9.092.436 | 9.514.251 | −%4,4 |
| GSYH (nominal) (milyar $) | 1.044 | 246 | +%324,4 |
| Kişi başına GSYH ($) | 114.769 | 25.907 | +%343,0 |
| Yaşam beklentisi (yıl) | 84,4 | 76,7 | +7,7 |
| Yüzölçümü (km²) | 41.291 | 93.030 | −%55,6 |
| Nüfus yoğunluğu (kişi/km²) | 220 | 102 | +%115,3 |
| Ortanca yaş (yıl) | 43,0 | 43,9 | −0,9 |
| İnternet kullanımı (%) | 97,3 | 93,8 | +3,5 |
| İşsizlik oranı (%) | 4,9 | 4,5 | +0,4 |
| Enflasyon (%) | 0,2 | 4,4 | −4,2 |
| Kentleşme oranı (%) | 85,7 | 70,7 | +15,0 |
| Askerî harcama (2024) (milyon $) | 6.722 | 4.735 | +%42,0 |
| Askerî harcamanın GSYH payı (%) | 0,72 | 2,16 | −%66,7 |
| Askerî harcamanın bütçe payı (%) | 2,27 | 4,43 | −%48,8 |
| Kişi başına askerî harcama ($) | 739 | 498 | +%48,6 |
| Silahlı kuvvetler personeli (2020) (kişi) | 20.000 | 46.000 | −%56,5 |
| Her 1.000 kişiye düşen asker (kişi) | 2,2 | 4,8 | −%54,5 |
| Askerî personelin işgücü payı (%) | 0,40 | 0,95 | −%57,9 |
Fark sütunu İsviçre değerinin Macaristan değerine göre yüzde farkını gösterir; pozitif değer İsviçre lehinedir (gösterge bağlamına göre yorumlayınız — örneğin işsizlikte düşük değer iyidir).
Kısa Değerlendirme
12 göstergenin 7 tanesinde Macaristan daha yüksek değere sahipken İsviçre, kalan 5 göstergede öne çıkıyor. En büyük ayrım kişi başına gsyh göstergesinde: 4,4 kat fark var.
Öne Çıkan Farklar
- İsviçre'nin kişi başına gsyh değeri (114.769), Macaristan'ın değerinin (25.907) yaklaşık 4,4 katıdır.
- İsviçre'nin gsyh (nominal) değeri (1.044), Macaristan'ın değerinin (246) yaklaşık 4,2 katıdır.
- Macaristan'ın askerî harcamanın gsyh payı değeri (2,16), İsviçre'nin değerinin (0,72) yaklaşık 3,0 katıdır.
- Macaristan'ın askerî personelin işgücü payı değeri (0,95), İsviçre'nin değerinin (0,40) yaklaşık 2,4 katıdır.
- Macaristan'ın silahlı kuvvetler personeli (2020) değeri (46.000), İsviçre'nin değerinin (20.000) yaklaşık 2,3 katıdır.
Not: Göstergeler farklı ölçeklerde olduğundan grafik yalnızca kaba bir görsel kıyas sunar; kesin değerler için tabloyu kullanın.
Sık Sorulan Sorular
İsviçre ve Macaristan arasındaki en büyük fark hangi göstergede?
İsviçre ile Macaristan hangi konuda birbirine en yakın?
İsviçre kaç göstergede Macaristan'dan yüksek?
Benzer Karşılaştırmalar
İsviçre veya Macaristan içeren diğer karşılaştırmalar.
Bu Sayıları Kendiniz Hesaplayın
İsviçre sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.
Macaristan sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.