Hindistan vs Macaristan Karşılaştırması
Hindistan ile Macaristan arasındaki farklar: tüm göstergeler, yüzde farkları ve grafiklerle. Değerlerin kaynağı sayfa sonunda belirtilmiştir.
| Gösterge | Hindistan | Macaristan | Fark |
|---|---|---|---|
| Nüfus (2025) (kişi) | 1.463.865.525 | 9.514.251 | +%15.286,0 |
| GSYH (nominal) (milyar $) | 3.956 | 246 | +%1.508,1 |
| Kişi başına GSYH ($) | 2.702 | 25.907 | −%89,6 |
| Yaşam beklentisi (yıl) | 72,2 | 76,7 | −4,5 |
| Yüzölçümü (km²) | 3.287.260 | 93.030 | +%3.433,5 |
| Nüfus yoğunluğu (kişi/km²) | 445 | 102 | +%335,4 |
| Ortanca yaş (yıl) | 28,4 | 43,9 | −15,5 |
| İnternet kullanımı (%) | 70,0 | 93,8 | −23,8 |
| İşsizlik oranı (%) | 4,2 | 4,5 | −0,3 |
| Enflasyon (%) | 2,4 | 4,4 | −2,0 |
| Kentleşme oranı (%) | 35,7 | 70,7 | −35,0 |
| Askerî harcama (2024) (milyon $) | 86.126 | 4.735 | +%1.718,9 |
| Askerî harcamanın GSYH payı (%) | 2,27 | 2,16 | +%5,1 |
| Askerî harcamanın bütçe payı (%) | 7,63 | 4,43 | +%72,2 |
| Kişi başına askerî harcama ($) | 59 | 498 | −%88,2 |
| Silahlı kuvvetler personeli (2020) (kişi) | 3.068.000 | 46.000 | +%6.569,6 |
| Her 1.000 kişiye düşen asker (kişi) | 2,1 | 4,8 | −%56,7 |
| Askerî personelin işgücü payı (%) | 0,58 | 0,95 | −%38,9 |
Fark sütunu Hindistan değerinin Macaristan değerine göre yüzde farkını gösterir; pozitif değer Hindistan lehinedir (gösterge bağlamına göre yorumlayınız — örneğin işsizlikte düşük değer iyidir).
Kısa Değerlendirme
12 göstergenin 8 tanesinde Hindistan daha yüksek değere sahipken Macaristan, kalan 4 göstergede öne çıkıyor. En büyük ayrım nüfus (2025) göstergesinde: 154 kat fark var.
Öne Çıkan Farklar
- Nüfus (2025) bakımından aradaki uçurum en belirgin olanıdır: Hindistan 1.463.865.525, Macaristan ise 9.514.251 değerindedir — yaklaşık 154 kat fark.
- Silahlı kuvvetler personeli (2020) bakımından aradaki uçurum en belirgin olanıdır: Hindistan 3.068.000, Macaristan ise 46.000 değerindedir — yaklaşık 67 kat fark.
- Yüzölçümü bakımından aradaki uçurum en belirgin olanıdır: Hindistan 3.287.260, Macaristan ise 93.030 değerindedir — yaklaşık 35 kat fark.
- Askerî harcama (2024) bakımından aradaki uçurum en belirgin olanıdır: Hindistan 86.126, Macaristan ise 4.735 değerindedir — yaklaşık 18 kat fark.
- GSYH (nominal) bakımından aradaki uçurum en belirgin olanıdır: Hindistan 3.956, Macaristan ise 246 değerindedir — yaklaşık 16 kat fark.
Not: Göstergeler farklı ölçeklerde olduğundan grafik yalnızca kaba bir görsel kıyas sunar; kesin değerler için tabloyu kullanın.
Sık Sorulan Sorular
Hindistan ve Macaristan arasındaki en büyük fark hangi göstergede?
Hindistan ile Macaristan hangi konuda birbirine en yakın?
Hindistan kaç göstergede Macaristan'dan yüksek?
Benzer Karşılaştırmalar
Hindistan veya Macaristan içeren diğer karşılaştırmalar.
Bu Sayıları Kendiniz Hesaplayın
Hindistan sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.
Macaristan sayfası →
Tüm istatistikler, seriler ve detaylar.